Warsztaty „CoolBook – surfowanie z książką”Pierwsze warsztaty z cyklu ANTY-SCREEN SUBKULKTURA odbyły się 4 grudnia 2010r. w Galerii „Atelier” przy ul. Szerokiej 16. W spotkaniu uczestniczyło 21 osób (w tym głównie młodzież gimnazjalna, licealna oraz studenci).

Głównym założeniem imprezy było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych i wyrobienie nawyków czytania wśród uczestników, a także rozwinięcie kreatywnego myślenia i zdolności artystycznych młodzieży.
Spotkanie przebiegło zgodnie z planem:
Żeby „rozruszać” nieśmiałą młodzież, zorganizowana została zabawa integracyjna „Dialog emotikonek”, polegająca na przekazywaniu pewnych komunikatów między grupami przy użyciu jedynie znaków i emotikon (na co dzień wykorzystywanych w mailach i smsach).
Dla ochłonięcia po zabawie odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca liberatury oraz książki artystycznej (przykłady w których książka może być butelką, mieć setki okładek, lub być pocięta na paski tekstu czytanego w dowolnej kolejności).
Po prezentacji uczestnicy zadawali pytania, które przerodziły się w dyskusje o współczesnej roli książki: Czy jest ona tylko oprawą tekstu? Jakie znaczenie ma książka w dobie tekstu cyfrowego?
Kolejna część warsztatów poświęcona została pracy plastycznej. Na podstawie wydruków stron internetowych (Facebook) uczestnicy mieli za zadanie stworzyć książkę artystyczną (w niestandardowej w formie zakładek, kopert, nacięć itp.) inspirowaną serwisem Facebook.
Powstałe prace w grupach okazały się bardzo pomysłowe. Każda książka prezentowała inne podejście autorów do zagadnienia książki. Możemy wywnioskować, że współczesnej młodzieży wcale nie obca jest książka.
Warsztaty przeprowadziła Beata Pałach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz